Ήττα για τον «Θρύλο» μετά από 14 σερί νίκες επί του ΠΑΟ...

Μετά από 14 αγώνες με συνεχόμενες νίκες, ο Ολυμπιακός έχασε στο μπάσκετ από τον Παναθηναϊκό!
Στο ΟΑΚΑ, στο δεύτερο τελικό του πρωταθλήματος μπάσκετ, ο Παναθηναϊκός κέρδισε 67-65 πετυχαίνοντας επιτέλους μία νίκη και φέρνοντας την σειρά των τελικών στο 1-1. Το παιχνίδι ήταν κλειστό ενώ ο Ολυμπιακός στο δεύτερο ημίχρονο έπαιζε ουσιαστικά με μισή ομάδα. Ο Σλούκας ούτως ή άλλως δεν ήταν στην αποστολή, ο Γουόκαπ αποβλήθηκε σε μία φάση όπου οι διαιτητές αδίκησαν εξόφθαλμα του πειραιώτες, ενώ και ο Βεζένκοφ τραυματίστηκε και αποχώρησε από το παρκέ. Παρόλα αυτά, όπως είπε ο Μπαρτζώκας μετά το τέλος του ματς, ο Ολυμπιακός είχε τον έλεγχο του παιχνιδιού μέχρι τα δύο τελευταία λεπτά και θα μπορούσε να κερδίσει.
Έκανε όμως «φθηνά» λάθη και βιαστικές επιθέσεις στο τέλος και έτσι έδωσε το δικαίωμα στους φίλους του Παναθηναϊκού να πανηγυρίσουν μία νίκη.
Ραντεβού, λοιπόν, για τους «αιώνιους» την Κυριακή στο ΣΕΦ για τον τρίτο τελικό της σειράς. Υπενθυμίζεται ότι όποιος φτάσει στις τρεις νίκες στέφεται πρωταθλητής.