Βαλένθια - Ολυμπιακός (Eυρωλίγκα) 85-92: Ανατροπή 30 πόντων!

Από το -15 στο +15 ο Ολυμπιακός, που νίκησε στη Βαλένθια (92-85), ανέβηκε στο 18-7 και πανηγύρισε την έβδομη συνεχόμενη νίκη του στη EuroLeague. MVP ο captain Παπανικολάου που ισοφάρισε το ρεκόρ καριέρας του, σπουδαίοι και οι Γουόκαπ - Βεζένκοβ για τους Πειραιώτες που έδωσαν ξανά τη σκυτάλη του δημιουργού στον εξαιρετικό Κώστα Σλούκα (10 πόντοι, 9 ασίστ σε 20 λεπτά).

Η πρώτη περίοδος ήταν απογοητευτική. Η μισή δεύτερη ήταν επίσης κακή. Και όμως, ο φετινός Ολυμπιακός "δεν μασάει" από άσχημα διαστήματα, επιμένει στο πλάνο του και δεν φοβάται κανέναν αντίπαλο, είτε παίζει εντός, είτε παίζει εκτός έδρας. Οι Πειραιώτες πέρασαν σαν σίφουνες το βράδυ της Παρασκευής (24/2) από τη Φοντέτα, επικράτησαν με 92-85 της Βαλένθια και έμειναν για ακόμα μία εβδομάδα στην κορυφή της EuroLeague την οποία πρέπει πλέον αισθάνονται ότι μπορούν να κατακτήσουν.

Στο 18-7 ανέβηκαν οι ερυθρόλευκοι (9-3 εντός και 9-4 εκτός έδρας), που βρίσκονται σε σερί επτά θετικών αποτελεσμάτων. Ο Γιώργος Μπαρτζώκας είδε τον αρχηγό Κώστα Παπανικολάου να ηγείται και να ισοφαρίζει το ρεκόρ καριέρας του με 22 πόντους, τον Τόμας Γουόκαπ να παίρνει φωτιά στην τρίτη περίοδο και τους Σακίλ ΜακΚίσικ, Σάσα Βεζένκοβ να ακολουθούν, το βράδυ που ο Κώστας Σλούκας έπαιξε όσο χρειαζόταν για να βρει ρυθμό και να κάνει τη διαφορά με τη δημιουργικότητά του.

Στο 13-12 έπεσε η Βαλένθια (7-7 εντός και 6-5 εκτός), που είχε νικήσει στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας, μπήκε με ασύλληπτη φόρα στο ματς, πιστέψει ότι θα κερδίσει, αλλά ζήσει έναν μπασκετικό εφιάλτη στο τρίτο και στις αρχές του τέταρτου δεκαλέπτου. Οι Ισπανοί προηγήθηκαν με 15, βρέθηκαν στο -15 και στο τέλος της βραδιάς απλώς υποκλίθηκαν στην καλύτερη ομάδα του παρκέ. Που είναι και η καλύτερη ομάδα της σεζόν ολόκληρης στη EuroLeague.

Ο MVP
Αρχηγική εμφάνιση από τον Κώστα Παπανικολάου, που ισοφάρισε το ρεκόρ καριέρας του με 22 πόντους (4/4 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 2/4 βολές), ενώ γέμισε τη στατιστική του με τέσσερα ριμπάουντ και τρεις ασίστ σε 37 λεπτά. Έπαιξε πολύ, καθώς δεν ακολουθεί αγώνας για το ελληνικό πρωτάθλημα και ήταν ΜΑ-ΓΙ-ΚΟΣ.

Ο αδύναμος κρίκος
Ο Κρις Τζόουνς. Περίμενε πολλά από τον καλύτερο κοντό της η Βαλένθια, όμως εκείνος έμεινε στους πέντε πόντους από 2/7 σουτ σε 25 λεπτά. Είχε βέβαια έξι ασίστ για ένα λάθος, συνολικά όμως δεν ήταν ο Κρις Τζόουνς που έχει καθαρίσει φέτος ματς εντός κι εκτός έδρας.

Τα στατιστικά που ξεχώρισαν
Με 4/4 δίποντα, 2/6 τρίποντα και 1/4 βολές έκλεισε την πρώτη περίοδο ο Ολυμπιακός, την ώρα που η Βαλένθια είχε 5/9 και 5/9, αλλά και οκτώ ασίστ για ένα λάθος. Στο ημίχρονο οι πόντοι στον αιφνιδιασμό ήταν 13-0 και οι πόντοι από τα λάθη του αντιπάλου 12-5, στο τέλος της βραδιάς όμως οι ερυθρόλευκοι είχαν 77% στο δίποντο (20/26), 47% στο τρίποντο και 25 τελικές πάσες. Με τον Σλούκα να χάνει το double-double για μία ασίστ κι ας έπαιξε μόλις 19:50. Στο β' μέρος οι πόντοι στο ανοιχτό γήπεδο ήταν 0-9 και οι πόντοι από τα λάθη του αντιπάλου 5-15.

Ο αγώνας
Ο Ολυμπιακός μπήκε στο ματς με αποτελεσματικότητα στην επίθεση, όμως η άμυνά του δεν λειτουργούσε καλά. Η Βαλένθια έβαλε 15 πόντους στο πρώτο μισό της πρώτης περιόδου (3/5 δίποντα, 3/4 τρίποντα), πήγε στο +14 (23-9) στο όγδοο λεπτό, πριν ο Σλούκας μπει στο ματς και φτιάξει φάσεις για το 25-15 στο 10'. Αυτή η δημιουργία έλλειψε από τους Πειραιώτες, την ώρα που οι γηπεδούχοι μετρούσαν οκτώ ασίστ για ένα λάθος στα δέκα καλάθια τους στο δεκάλεπτο.

Με τον Παπανικολάου να φτάνει τους 13 πόντους (3/3 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 1/3 βολές) και με γκολ-φάουλ του Μπλακ ο Ολυμπιακός έτρεξε σερί 15-0 για να ισοφαρίσει στο 25-25 στο 12' και εκεί πήρε μια-δυο λάθος αποφάσεις με αποτέλεσμα η Βαλένθια να απαντήσει με ένα δικό της μικρό 5-0 που έφτασε μέχρι το 15-2 για να χτίσουν οι γηπεδούχοι νέο διψήφιο προβάδισμα που εκνεύρισε τον Μπαρτζώκα. Το 45-35 του ημιχρόνου μάλλον κολάκευε τους ερυθρόλευκους, που ήταν πάντως μέσα στο ματς.

Με Βεζένκοβ και Παπανικολάου, αλλά και με τον Γουόκαπ να σκοράρει από την περιφέρεια, ο Ολυμπιακός μείωσε στο καλάθι (50-48) στα μέσα της τρίτης περιόδου. Δεν ήταν φαντασμαγορικός, όμως ήταν φανερά ενοχλημένος από τον χρόνο που είχε χαθεί, ενώ μετά από το timeout του Μουμπρού ακολούθησε άλλο ένα 0-4 για το προβάδισμα μετά από καλάθι του ΜακΚίσικ στον αιφνιδιασμό. Ο Μπαρτζώκας έβλεπε τους παίκτες του να αποδίδουν στον... αυτόματα για αρκετές φάσεις και το 13-30 του δεκαλέπτου ήταν σπουδαίο. Όπως και το +7 με το οποίο οι Πειραιώτες μπήκαν στην τέταρτη περίοδο.

Ο Παπανικολάου έγραψε το 58-68 στο 31', ο Βεζένκοβ έδωσε αέρα 12 πόντων στην ομάδα του, πριν ο Σλούκας κόψει με λέι-απ για το 66-75 τη φόρα του Πρέπελιτς στα μέσα της τέταρτης. Και κάπου εκεί η σεμνή τελετή έλαβε τέλος, με την καλύτερη ομάδα της σεζόν να συνεχίζει να δείχνει πώς παίζεται το σύγχρονο μπάσκετ.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Γιαβόρ, Γιόβτσιτς, Μόγκουλκοτς

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 25-15, 45-35, 58-65, 85-92

ΒΑΛΕΝΘΙΑ (Μουμπρού): Χάρπερ 11 (1), Κλαβέρ 8 (2), Πρέπελιτς 21 95/7 τρίποντα), Πραντίγια, Γουέμπ 14 (4/8 τρίποντα), Λόπεθ-Αροστέγι 2, Τζόουνς 5 (2/7 σουτ, 6 ασίστ), Ράντεμπο 7 (1), Έβανς, Ντούμπλιεβιτς 9 (3/7 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Αλεξάντερ 2, Ριβέρο 6

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 13 (3/7 τρίποντα, 6 ασίστ, 2 κλεψίματα), Κάναν 7 (1), Λαρεντζάκης, Φαλ 5 (7 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα), Σλούκας 10 (1/2 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 5/5 βολές, 3 ριμπάουντ, 9 ασίστ), Βεζένκοβ 20 (7/9 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 3/4 βολές, 7 ριμπάουντ), Παπανικολάου 22 (4/4 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 2/4 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μπόλομποϊ, Πίτερς, Μπλακ 4, ΜακΚίσικ 11 (1/2 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 κλεψίματα, 4 λάθη)

Τα ομαδικά στατιστικά της Βαλένθια: 12/25 δίποντα, 16/38 τρίποντα, 13/14 βολές, 27 ριμπάουντ (20 αμυντικά - 7 επιθετικά), 20 ασίστ, 10 κλεψίματα, 13 λάθη, 24 φάουλ

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 20/26 δίποντα, 13/28 τρίποντα, 13/20 βολές, 34 ριμπάουντ (28 αμυντικά - 6 επιθετικά), 25 ασίστ, 9 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 20 λάθη, 20 φάουλ

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Στην 26η αγωνιστική η Βαλένθια θα παίξει στη Βιτόρια με τη Μπασκόνια (3/3 στις 9:30μ.μ.), ενώ ο Ολυμπιακός θα συνεχίσει στο Μιλάνο απέναντι στην Αρμάνι (3/3 στις 9:30μ.μ.).